top of page
KPO_logotypy belka_poziom_kolor.jpg
Sztynort kaplica PINK.jpg

Warsztaty Skanowania 3D 
- Cyfrowy Bliźniak

Dowiedź się więcej o projekcie!

"Warsztaty skanowania 3D Cyfrowy Bliźniak” to projekt realizowany przez nasze Stowarzyszenie w którym łączymy innowacyjne podejście do ochrony dziedzictwa kulturowego - tradycję z nowoczesną technologią. Dzięki zaawansowanym narzędziom 3D, uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak nowoczesna dokumentacja może wspierać ochronę i rewitalizację zabytków, zachowując je dla przyszłych pokoleń w formie cyfrowych bliźniaków.

Gdzie i kiedy?​

Warsztaty odbędą się w dniach 23-24.11.2024 (zapisz się!)


na prelekcję otwartą zapraszamy
w niedzielę 24.11.2024, g. 18:00
(dołącz do wydarzenia!)

Miejsce: Sztynort - Memuak

Warsztaty poprowadzi p. Marta Bura-Janowska - ma 10-letnie doświadczenie w dokumentacji zabytków w formie 3-wymiarowej, współpracowała z ponad 20 jednostkami muzealnymi oraz instytucjami zachowania dziedzictwa narodowego w Polsce i na świecie.

Główne założenia przedsięwzięcia

 

Cel: Celem projektu jest rozwój kompetencji cyfrowych oraz świadomości technologicznej w zakresie dokumentacji 3D wśród osób zainteresowanych kulturą regionalną i dziedzictwem architektonicznym Warmii i Mazur. Wydarzenie ma na celu zaprezentowanie najnowszych trendów i technologii 3D, które mogą przyspieszyć i usprawnić procesy związane z inwentaryzacją, rewitalizacją i zachowaniem dziedzictwa materialnego w formie cyfrowej. Dzięki innowacyjnym narzędziom, takim jak skanery 3D, uczestnicy dowiedzą się, jak precyzyjnie dokumentować i przechowywać cyfrowe bliźniaki obiektów zabytkowych, co może wspierać ich renowację i ochronę.

 

Grupy docelowe: Warsztaty skierowane są do osób zaangażowanych w ochronę dziedzictwa kulturowego, m.in. konserwatorów zabytków, pracowników instytucji kultury, edukatorów, studentów kierunków związanych z kulturą i architekturą, a także do wszystkich zainteresowanych nowoczesnymi metodami dokumentacji zabytków czy historią regionu.

 

Koszt przedsięwzięcia:

- Wartość całkowita przedsięwzięcia: 96 258,00 zł 

- Wartość dofinansowania z UE: 63 680,00 zł 

 

Efekty i korzyści:

- Podniesienie kompetencji cyfrowych: Uczestnicy zdobędą praktyczne umiejętności z zakresu skanowania 3D oraz poznają zaawansowane technologie, których efekty mogą zastosować w codziennej pracy.

- Zwiększenie świadomości technologicznej: Warsztaty przybliżą uczestnikom aktualne możliwości, jakie daje dokumentacja 3D w dziedzinie ochrony i rewitalizacji zabytków.

- Praktyczne doświadczenie: W ramach warsztatów uczestnicy będą mogli zapoznać się z skanerami laserowymi czy skanerem światła strukturalnego, zeskanować wybrane obiekty zabytkowe, a następnie opracowywać i analizować dane.

- Ochrona dziedzictwa kulturowego: Dokumentacja 3D przyczynia się do zachowania i cyfrowego archiwizowania zabytków, co pozwala na ich ochronę i popularyzację nawet w przypadku uszkodzeń fizycznych.

 

Projekt "Warsztaty Skanowania 3D - Cyfrowy Bliźniak" jest finansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności w ramach KPO.GRANTY 2024. A2.5.1 Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju.

plakat cyfrowy bliźniak.jpg

Dla mediów:

W załączonym pliku udostępniamy informację prasową o zrealizowanym projekcie - notatka prasowa

TwierdzaBoyenPINK.jpg
bottom of page